Több, mint 4 év után, megérkezett a SnyderCut. De vajon jó lett?

Mivel a kritikám spoileres lesz, rögtön rátérnék arra, amire mindenki kíváncsi gondolom. Milyen lett a már 4 éve a polcon porosodó, eredeti Az Igazság Ligája film. Röviden és tömören: Jó lett. Sokkal jobb, mint a moziba küldött förmedvény. Akik szeretik Snyder stílusát és szerették az előzményeket is, azok ezt a filmet is szeretni fogják, még akkor is, ha hosszabb a kelleténél. Mivel nem szeretném rabolni az emberek idejét, rá is térnék a spoileres kibeszélőre mivel nem érzem szükségét annak, hogy újra elmeséljem a sztorit, mert akik látták azok tudják, miről szól, akik csak a mozis verziót látták azok is ismerik az alapokat nagyjából, akik pedig egyiket sem látták még, ne olvassanak ennél tovább.

ZSJL 1

Mitől jobb Snyder verziója, mint a mozis? Nos, a válasz egyszerű. Bár a film nagyon hosszú a maga 4 óra játékidőjével, de mondhatni kárpótolja a rajongókat érte, ugyanis ezúttal végre minden egyes karakter rendesen ki van dolgozva. A legnagyobb változáson egyértelműen Victor Stone, avagy Kiborg karaktere esett át, hiszen nem csak, hogy több jelenete van itt, hanem konkrétan ő a film szíve és lelke. Ez pedig nem túlzás hiszen a filmet látva döbben rá az ember, miért vív már hónapok óta csatát Ray Fisher a Warnerrel, hiszen teljesen kivágtak mindent a mozis verzióból, amitől szeretni lehet ezt a karaktert. Szóval, a SnyderCut nem csak a rajongóknak lehet megváltás, hiszen végre úgy látják a hősöket, ahogy szerették volna, hanem a színészeknek is. Azért beszélek többesszámban, mert nem csak Ray Fisher karakterével bánt el Joss Whedon és a Warner, hanem az összes színesbőrű színész karakterével. Sőt még a Gal Gadot féle Wonder Womannel is. Nem, ez nem túlzás. Minden egyes színesbőrű karaktert kivágták a mozis változatból, leszámítva Ray Fisher és Joe Morton karakterét, akik bár benne voltak a mozis verzióban, de csak árnyékként. Nem elég, hogy semmit nem láttunk Victor és a családja közti dinamikából, abból, hogy milyen élete volt ennek a szerencsétlen fiúnak, mit élt meg amikor elvesztette az anyját, aztán később még az apja is feláldozza magát a jó ügy érdekében. Azt sem láttuk, mitől is olyan fontos karakter ő, mik a képességei, mire jók, teljesen kihagyták a morális kérdéseket. Mindezek tetejében a teljesen kivágták Iris West és Ryan Choi karakterét is. Előbbi nem sokat szerepelt itt sem és az az egy jelenete is eléggé kínosra sikeredett és igazából nem is adott semmi pluszt a filmhez, maximum annyiban, hogy felvezették vele némileg a Flash filmet. Viszont Ryan Choi karaktere üde színfoltja volt a filmnek, nem mellesleg ő is hasonlóan fontos szereplője lehet, vagyis inkább lehetett volna a következő filmeknek, hiszen vele is egy jövőbeni Igazság Liga tagot vezettek fel.

I'm not broken.
And I'm not alone.

ZSJL 2

Kiborg karakterén kívül a másik illető, aki a legnagyobb változáson esett át az a film főgonosza, Steppenwolf. Az ő karakterére volt talán a legtöbb panasz annak idején, hiszen szó szerint csak egy paródia volt önmagához képest. Ezúttal viszont kapott egy rendes sztorit, értjük, mit miért tesz, nem motyog semmilyen "anyáról" és a külseje is sokkal jobb. Vagyis inkább úgy mondom, visszatért az eredeti külseje, hiszen már a Batman v Supermanben is ezt a külsőt láttuk. Azon kívül, hogy végre normálisan fel volt vezetve, mégis milyen okból jött a Földre, miért akarja azt elpusztítani végre úgy van ábrázolva, hogy az ember elhiszi, hogy félni kell tőle, hiszen minden egyes csatájából süt az irgalmatlanul nagy erő. Erre példa többek közt a film elején látható harca az Amazonok ellen, ami a film egyik legjobb jelenete. A mozis változatban szinte semmit nem láttuk ebből a harcból, nem láttuk, hogy milyen áldozatot hoztak meg a világ érdekében, nem váltott ki semmiféle érzést az emberből. Ezúttal viszont nem csak, hogy láttuk, miért is olyan erősek az amazonok, de azt is láthattuk, miért képezik fontos részét a történetnek. Nem mellesleg Snyder visszatérhetett a gyökereihez megelevenítve a 300 c. filmjét, ezúttal nőkkel és tökéletesen sikerült. Ezenkívül Steppenwolf bár egy brutális gyilkológép volt, mégis együtt lehetett vele érezni, a film végére már sajnáltam őt.

ZSJL 3

Ha már amazonok. Beszélnék egy kicsit arról, miért szeretem jobban a Snyder féle Wonder Womant, mint Petty Jenkins verzióját. Félreértés ne essen, mindkettőt szeretem, de a Snyder féle harcos amazon közelebb áll hozzám és ezúttal nem láttunk semmiféle szexista jelenetsort, mint a mozis változatban, csak színtiszta, kemény és brutális akciót. Igen, brutális volt, ami valószínűleg elriaszthat pár embert, mert Diana sem kíméli az ellenfeleit, akár emberről akár Steppenwolfról van szó. Mindenféle túlzás nélkül állíthatom, hogy hozzá kötődnek a legjobb harcok és végre olyannak láttuk, ahogy a moziban is kellett volna. Egy félistennek, aki szinte ugyanolyan erős, mint Superman. Szemely szerint ezért hálás vagyok Snydernek, mert ahogy azt már írtam a Wonder Woman kritikában is, Diana toronymagasan a legnagyobb kedvencem a női szuperhősök közül és végre úgy van ábrázolva, ahogy én szeretem őt. Nem mellesleg láthattuk a Lara Croftos énjét is, amit jó lenne a jövőben is látni, mert nagyon jól áll neki.

ZSJL 4

A film másik nagy előnye a szememben, hogy végre egységes a csapat, mindenkinek van értelme és szerepe. Bruce, mint a vezér, aki összeverbuválta a csapatot és ő a taktikus is. Diana, mint a tábornok, aki a csatába vezeti a katonáit. Ami azért is jó, mert ez egy visszautalás az első Wonder Woman filmre. Eddig nem igazán fejtették ki, miért is lenne ő jó vezér a csatában. Azúttal viszont láttuk, hogy nem csak harcolni tud, de irányítani is harc közben. Aztán itt van a csapat esze és szíve, Kiborg, akiről már fentebb is írtam. Ő az, aki a legnagyobb erővel rendelkezik mindenki közül, mégsem él vissza vele. Gyakorlatilag bármit megtehetne de mégis arra használja az erejét, hogy másokért feláldozza magát, ha arra kerül a sor. Lehet, hogy ez manapság már klisévé vált, pont a szuperhős filmeknek köszönhetően, de számomra ez még mindig egy nagyon fontos dolog. Ami viszont meglepett a mozis verzió után, hogy Aquaman mennyivel érettebb ebben a filmben. Gyakorlatilag ő a csapat morális iránytűje. Ő az egyetlen, aki ellenzi Superman feltámasztását és ezúttal nem egy tapló paraszt, mint a Whedon verzióban, hanem egy kedvelhető macsó, akinek igen is vannak érzései és törődik másokkal. Jason Momoa pedig továbbra is eszméletlen menő. És itt van nekünk még Barry Allen is, avagy a Villám. Sajnos vele is jól elbánt a Warner 2017-ben de ezúttal ő is megkapta a megváltást. Bár a futása még most is cikis, viszont a köré épített vizuális effektek annyira feldobják, hogy egy pillanatra sem tűnődünk azon, vagy legalábbis én nem tűnődtem azon, hogy hogyan fut. Nem beszélve arról, hogy hozzá kapcsolódik a film egyik legmenőbb és legfontosabb momentuma is. Szóval akik eddig nem várták a Flash filmet, talán most majd felülnek a hype vonatra. Ami viszont magát Barry Allent illeti vegyesek az érzéseim vele kapcsolatban. Egyrészt, továbbra is tartom, hogy Ezra Miller remek választás, másrészt itt is voltak kínos pillanatai, de még azok sem voltak annyira kínosak, mint amik a mozis változatban. És ha őszinte akarok lenni, akkor ezt betudhatjuk annak is, hogy ő még nagyon a karrierje elején jár és nagyon fiatal még. Viszont voltak komoly momentumai, amiben Miller megmutathatta mire képes. Nem mellesleg láthattuk, hogy Barry sem hülye, hiszen a tudományos részleget is képviselte ezúttal, ami igen fontos része az ő karakterének.

Ezzel pedig összeállt a nagy csapat, indulhat a végső csata Steppenwolf ellen.

ZSJL 5

Felmerülhet a kérdés, miért nem említettem eddig Supermant. Nos, azért, mert nem sok szerepe volt. De szerintem ez pozitívum. Még pedig azért, mert így több idő jutott a többiekre. Viszont amikor kellett megjelent, méghozzá nem is akárhogyan. Míg a mozis változatban borzasztóan elbántak vele is, CGI száj ugyebár, ráadásul a végső csatában kapott pár nagyon gagyi monológot is. Ezúttal viszont tömény gyönyör volt, amit láttunk. Először is, ő az egész történet alapja. Vele nyit a film, amivel rögtön kiderül az is, miért jelent meg a gonosz. Ami teljesen kimaradt a 2017-es filmből ezzel teljesen aláásva az egész film alapját. Ezenkívül pedig sokkal több mélységet kapott maga a karakter is. Na, nem azért, mert ezúttal fekete ruhában szeli a fellegeket és Steppenwolfot is, hanem azért mert az egész karakter stílusa megváltozott. Sokkal komorabb, sötétebb. Nem poénkodik és ez szorosan kapcsolódik a rémálom jelenetekhez is, amiket már a Batman v Supermanben is láthattunk, amit itt is kibővítettek, de erről majd később. Eddig is tudtuk, mekkora ereje van Supermannek de talán most láttuk igazán, hogy mennyire veszélyes, mikor elengedi magát. Ahogy elbánt Steppenwolffal mindenféle könyörület nélkül attól konkrétan kirázott a hideg. Nem beszélve arról, ami a rémálom világban történt vele és Loisszal. Akik ezt a filmet megnézik azok meg fogják érteni, miért is lett R-rated. Nem csak szimpla káromkodások miatt, ennyit elárulhatok.

ZSJL 6

A legvégére hagytam a legnagyobb meglepetést. Már akinek meglepetés ugye, hiszen azok, akik évek óta követik a SnyderCut körüli hercehurcát tudták, hogy Snyder eredeti tervében benne volt Darkseid is, aki egyértelműen az Igazság Liga legnagyobb és legerősebb ellensége már több évtizede. Igen, tudom, sokan fogják mondani majd, hogy csak egy Thanos másolat, de ezt el kell felejteni és nem csak azért, mert évekkel Thanos előtt alkották meg Darkseid karakterét a képregényekben, hanem azért is mert teljesen más a két karakter. Míg előbbinek volt egy relatíve értelmes oka arra, miért akarja kiirtani az univerzum felét addig Darkseid maga a színtiszta gonosz, ő csak ölni akar, megszerezni a teljes hatalmast mindenek felett. Persze lehet mondani, hogy ez klisé hiszen az is, de én mindig is jobban szerettem azokat a gonoszokat, akiknek nincs igazán motivációjuk vagy nem azért lettek gonoszok mert nehéz gyerekkoruk volt, hanem szimplán csak velejéig romlottak és pusztítani akarnak, ugyanis ezektől a gonoszoktól lehet igazán félni, mert nem lehet őket meggyőzni semmivel. Többek közt ezért gondolom azt, hogy Steppenwolf is remek ellenfél volt, mert bár elbántak vele, esélye sem volt, hogy elérje a célját, de akkor is ment előre tovább, nem menekült el. Tudta, hogy meg fog halni mégis harcolt. A film során többször is felvázolt lehetséges jövő, amit Darkseid hozhat el pedig egy olyan remek sztorit vezetett fel, amit szégyen lenne veszni hagyni. Meglátjuk, hogy a Warner, hogy fog ehhez hozzáállni látva a SnyderCut sikerét. Őszintén szólva én nagyon örülnék, ha Snyder befejezhetné a sztorit, amit el akart mesélni, ahhoz pedig kellene neki még két film legalább. Nem lepne meg ha az HBO MAX-on folytathatná egy alternatív sztoriként.

Végül de nem utolsó sorban megemlékeznék egy olyan karakter kameójáról, akire már évek óta vártak a DC fanok. Snyder már nagyon régóta húzza a mézesmadzagot, hogy fel fog tűnni egy bizonyos zöld illető és ezúttal fel is tűnt. Nyilván nem volt meglepetés számomra ez sem hiszen láttam pár éve már képeket róla rajzként, de ezúttal így élőben látva hihetetlen élmény volt. Nem mellesleg végre révbe ért "Unite the Seven" reklám, amit annak idején láthattunk posztereken és előzetesekben és akkor még senki sem tudta, ki lehet a hetedik személy. Nos ez a héten kiderült. Ő nem más, mint a Marsbéli Fejvadász. Remekül nézett ki csak kár, hogy nem biztos, hogy látjuk mostanában.

Utolsó pozitívumként mindenképp a zenét említeném meg, mert Junkie XL kitett magáért. A zene elejétől a végéig zseniális!

ZSJL 7

De, hogy említsek pár negatívumot is. Egyrészt fentebb már említettem, hogy a film nagyon hosszú. Nem hiszem, hogy szükség lett volna ezt a sztorit elnyújtani 4 órába. Talán Snyder is úgy volt vele, ha már kiadhatja ahogy akarja, akkor kiadja az egészet, ahogy tudja. Én viszont úgy gondolom, hogy egy 3 órás verzióban ez a film sokkal jobban működne mert elég sok olyan jelenet van, ami nem viszi előrébb a sztorit és nincs túl sok jelentősége. A másik negatívum a látvány. Számomra ez annyira nem is negatívum, és azt is el kell ismerni, hogy Snydernek nem volt túl sok ideje befejezni a vizuális effekteket és ennek köszönhető, hogy néha kilóg a lóláb. Nem durván rossz, de azért látszik. Ennél nagyobb hibának talán azt tartom, hogy nem minden poén vicces, sőt néha elég gyerekes is, ami nem baj, mindenkinek más poén fekszik, de szerintem például a temetős jelenetnél Barry poénkodása totál felesleges volt, ráadásul nem is illett oda, miközben épp Superman koporsóját ássa ki, aki elvileg a hőse, nem kéne viccelődnie. Viszont kisebb pozitívum még, hogy a Whedon által betett szexista és gyökér poénokat kiszedték és került be pár új is, amik valóban viccesek. A legnagyobb problémám viszont a filmmel talán az volt, hogy túl sokszor tettek bele lassított felvételt. Amikor a jelenet megkívánta valóban az nagyon menő volt, de az esetek 90%-ban felesleges volt.

Szóval összességében tehát elmondható, hogy a Snyder féle, eredeti Igazság Liga film messze nem tökéletes, és valószínűleg nem is fog tetszeni azoknak, akik eddig sem bírták a rendező munkáit a DC filmes univerzumán belül, viszont fényévekkel jobb filmet láttunk, mint 2017-ben. Bár szinte 100%, hogy nem ezt a filmet láttuk volna a moziban anno, ha a Warner zöld utat ad Snydernek, hanem egy rövidebb változatot, de ez egyáltalán nem von le ennek a filmnek az értékéből. Lehet tehát szeretni vagy utálni Snyder munkáit, az vitathatatlan, hogy ez a film kiszolgálta a rajongókat. Nem mellesleg olyan mozgalmakat indított meg amire nem nagyon volt képes eddig másik film. Ezalatt természetesen az olyan fontos dolgokat értem, mint az öngyilkosságot megelőző csoportok támogatása! Tehát, nyugodtan lehet bármilyen véleménye az embereknek erről a filmről, de enélkül nem kapott volna ekkora figyelmet ez a fontos ügy. És mindenképp meg akartam ezt jegyezni, hiszen a rendezőnek is ezért olyan fontos ez a film, nem csak azért mert be akart fejezni egy újabb szuperhős filmet. Ahogy ő mondta: „Ez személyes ügy volt.”

 


Értékelés: 75%

Solt Dávid

 

További kritikák:

Comments powered by CComment