„A közösségi média a tartalmatlanság lélekölő verme.”


Mikor a Netflix bejelentette, hogy előveszik az Addams Family talán legkedveltebb karakterét Wednesdayt, ráadásul az egész mögött Tim Burton fog állni, a többség eléggé izgatott lett, hiszen Burton már régen is szeretett volna Addams Family filmet forgatni. Persze nem illik elfelejteni, hogy Burton noha végig jelen volt, az első négy részt ő is rendezte, a sorozatot magát Miles Millar és Alfred Gough írta, akiket a többség valószínűleg a Smallville miatt ismer. Az ő személyük természetesen már előrevetítette, hogy nagyjából mi is várható majd, főleg miután megerősítették, hogy az 1938-ban Charles Addams által megalkotott család közkedvelt leánykája a történelem során először lesz látható tinédzserként. Millar és Gough mindig is a felnövés történetekben voltak a legjobbak, így volt okom reménykedni. Aztán bejelentették, hogy a főszerepet a szintén Netflixes YOU című sorozatból vagy a legújabb Sikoly filmből is ismert Jenna Ortega kapta meg. A háttérben pedig tényleg a legjobbak munkálkodtak, a négyszeres Oscar díjas ruhatervezőtől, Colleen Atwoodtól kezdve egészen Danny Elfman zeneszerzőig, akiket aligha kell bemutatni. A két családfő szerepét Luis Guzmánra és Catherine Zeta-Jonesra osztották ki és Pugsley-t Isaac Ordonez alakítotja. Persze ezzel még nem ért véget a remek szereplőgárda, hiszen visszahívták Christina Riccit is, aki annak idején a filmekben alakította Wednesdayt és itt van még Gwendoline Christie is, akit a legtöbb ember nyilván a Trónok Harcából ismer, és nem szabad elfelejteni Fred Armisent sem, aki Fester bácsit alakítja. Szóval tényleg minden adott volt a sikerhez és a siker nem is maradt el, hiszen az első héten le is taszította a sorozat a Stranger Things 4. évadjának első felét a nézettségi rekordok trónjáról. De lássuk, hogy pontosan mi is vár azokra, akik esetleg még nem látták a sorozatot. A kritika néhol tartalmazhat spoilereket is!

"Amikor rád nézek, ezek az emojik jutnak eszembe: kötél, ásó, verem."
 wednesday 01

Nyilván nem árulok el nagy dolgot azzal, ha azt mondom, hogy Wednesday Addams alapjában véve semmit sem változott, most is kíméletlenül kioszt mindenkit, legyen szó családtagokról vagy vadidegenekről. A sorozat egyértelmű fénypontja Jenna Ortega alakítása és a főszereplő leányzónak megírt egysorosok. Azzal senki sem vádolhatja meg a színésznőt, hogy nem adott bele mindent, hiszen a karakter külsejét és a forgatókönyvet leszámítva, mindent saját maga csinált. Attól kezdve, hogy szinte a teljes 1. évad alatt nem pislog pár alkalmat leszámítva, egészen a 4. részben látott tánc jelenetig, amit teljes mértékben ő maga koreografált. Amire egyébként olyan hatalmas sztárok is felkapták a fejüket, mint Lady Gaga. Alakítások terén az egyetlen, aki kicsit is a közelébe tud kerülni, azok fura mód, nem a fentebb is említett hatalmas nevek, hanem a szobatársát, Enid Sinclairt alakító Emma Myers. Félreértés ne essen, a többi színész sem rossz, egyszerűen Jenna annyira jó a szerepben, hogy mindenki más szürkébb mellette. Wednesday és Enid kapcsolatának alakulása az évad legjobb eleme, hiszen maga az alap sztori, hogy Wednesday egy sorozatgyilkos szörny után nyomoz, miközben egy szerelmi-háromszög közepébe csöppen mondhatni csak a szokásos kliséket képviselik. Itt jegyezném meg azoknak, akik esetleg még nem tudják, hogy az Addams Family mindig is egy szatíra volt, egy görbe tükör a világ felé. Ettől pedig a sorozat sem tér el. Így, még ha a sztori klisés is, ez nem véletlen, hiszen az írók valamilyen szinten gúnyt űznek a szokásos fiataloknak készülő fantasy sorozatból, amiknek kihagyhatatlan elemei a vámpírók, várfarkasok, más egyéb lények és persze a szerelmi-háromszögek. Persze az, hogy a sorozat szatíra nincs szájba rágva de már rögtöng az 1. részben utalnak rá, hogy a fő cselekményt könnyű lesz kitalálni. Elég csak belegondolni Christina Ricci első jelenetére. Az írók persze nem álltak meg ennyinél, hiszen kitérnek olyan témákra is, amik manapság leginkább érintik a tiniket, mint a gyengébbek szekálása (bullying), szexizmus, rasszizmus, homofóbia és hasonló komolyabb témák, ezekkel pedig nagyon jól bánnak az írók. Amit mindenképp pozitívumként lehet említeni, hogy annak ellenére, hogy manapság trendi lett, hogy muszáj mindenkinek benne lennie a történetben, a sorozat készítői nem estek bele ebbe a hibába. A Wednesday nem követi ezt a trendet. Itt is képviselve van mindenki, rassztól és szexuális beállítottságtól függetlenül, viszont az írók ezt nem nyomják az arcunkba, szinte fel sem tűnik, hogy ki mit is képvisel a történetben, egyszerűen csak a történetre fókuszálnak.

"Úgy teszek, mintha nem zavarna mások ellenszenve. Valójában... igencsak élvezem."

wednesday 02

Ahogy azt fentebb már említettem, a sorozat hatalmas siker lett, de felmerül a kérdés, hogy vajon mitől lett ekkora siker? A Tim Burtonnel fémjelzett kampány miatt? Az írópáros miatt? Esetleg a főszereplő Jenna Ortega miatt? A válasz valószínűleg ezek összessége lesz. Akik ismerik Buton munkásságát azok elég valószínű, hogy felismerik a kezemunkáját majd, főleg az első 4 részben, amiket ő rendezett, hiszen a látványból, az egész sorozat hangulatából sugárzik a gothikus stílus, amit nagyon erősen megtámogat a Danny Elfman és Chris Bacon által megkomponált zene is. Ehhez társul még a ruhatervezés, egyéb vizuális látványvilág és persze a jó a forgatókönyv is, nem mellesleg a főszereplő kivételes alakítása. De akkor mi a probléma a sorozattal, már ha van vele gond?! Nehéz lenne problémának nevezni, hiszen nem az, inkább csak annyiról van szó, hogy olyan a Wednesday 1. évadja, mintha kicsit sokat ettük volna a világ egyik legfinomabb tortájából. Nagyon jól néz ki és finom is, viszont kicsit túl sok rajta a máz. Túlzás lenne azt állítani, hogy végig ezen kattogott az agyam a sorozat nézése közben, viszont nem lehet elmenni amellett, hogy a sorozat néhol kicsit ellaposodik és a szereplők is túl sokan vannak, ami nem lenne baj ha több szerepük lenne annál, hogy néha megszólalnak. Nyilván nem egyszerű olyan történetet írni, aminek főszereplői közt vámpírok, vérfarkasok, szirének és más egyéb lények vannak, akik ráadásul nincsenek is igazán hasznára a főszereplőnek egy-két kivételtől eltekintve.

"- Bizonyára könnyű lesz eljátszania egy vidám Fleetwood Mac dalt.
- Csak ha utána felakasztanak boszorkányságért."

wednesday 03

Egy olyan történetben, amiben a fentebb is említett lények vannak, kicsit elvárja az ember, hogy használjuk is őket, de egy szirénen és egy vérfarkason kívül nem igazán került központba senki. A sziréneket a Joy Sunday által alakított Bianca képviseli és bár a végső harcban komolyabb segítséget nyújtott, ezenkívül nem kapott túl sok szerepet pedig az alapján, amit láttunk a színésznő megbirkózott volna vele. A vámpírokat úgy ahogy voltak kihagyták pedig külsőre egyébként nagyon egyediek voltak. Naomi J. Ogawa által megformált Yoko Tanaka például olyan volt, mint a női verziója Ozzy Osbourne-nak. Wednesday szerelmi-háromszögének két résztvevői azok akik még fontos szerepet töltöttek be és szerencsére a felszínes románctól eltekintve, maga a két karakter igen is jól meg lett írva és sokkal többek lettek, mint esélyes partnerek a főhős számára. De ahogy azt már fentebb is említettem, az egyetlen, aki minden téren felnőtt a szerephez az Enid volt, aki az egész szezon alatt azzal küzdött, hogy nem tud farkassá változni és persze, hogy egy Addams a lakótársa. Szóval minden negatívum ellenére azt lehet mondani, hogy ami fontos volt a történetben, azokat nem hibázták el a készítők, talán csak kicsit tovább nyújtották a kelleténél. Még mielőtt kihagynám, gyorsan megjegyezném, hogy a sorozatból sem hiányzik az Addams család másik közkedvelt lakója, Izé, aki azúttal sokkal több szerepet kapott, mondhatni ő volt a sorozat valódi központja, hiszen nem csak, hogy mindenfelé kísérte Wednesday-t és segítette ahol csak lehet, nem mellesleg hozzá köthető a lány egyik legérzelmesebb jelenete is, de ő a híd Wednesday és Enid kapcsolatában is, szóval egyáltalán nem csak dísznek tették bele a történetbe.

"- Ha hányingerem lesz egy szívárványtól vagy vérezni kezd a fülem egy pop daltól, eszembe jutsz."

wednesday 04

Hogy kiknek lehet ajánlani ezt a sorozatot? Azoknak, akik szeretik a szatírát, a szarkasztikus humorú (goth) főszereplőt és persze Addams Family rajongók. Utóbbi személyeknek kell azért némi kompromisszumot kötni, hiszen a sorozat másik „negatívuma”, hogy a család többi tagja csak nagyon keveset lesz látható, elvégre ez nem egy Addams Family hanem egy Wednesday Addams sorozat! Ezt pedig már rögtön az elején illik észben tartani mert akkor tényleg nem jön más csak a csalódás. Azt sem szabad elfelejteni, hogy ez nem a filmek folytatása, nem a képregény adaptációja, a sorozat több helyről merít és alapjában véve nem változtat meg sok mindent, viszont mivel most először látjuk tiniként a főhőst, így sokkal árnyaltabb a karaktere, sokkal jobban kibontják. Akik ragaszkodnak a múlthoz, azok valószínűleg csalódni fognak!

 

Értékelés: 80%
Solt Dávid

Comments powered by CComment