Halottmosástól királyok gyógyításáig

E regény bemutatását rendhagyó módon nem az alfával, hanem az ómegával érdemes kezdeni. Zárómondata ugyanis kiválóan rávilágít lényegére:

„Ezt Szinuhe írta, az egyiptomi, ő, aki magányosan élte életének minden napját.”

Mika Waltari finn származású író ezzel a művével alapozta meg nemzetközi hírnevét. A II. világháború végén, 1945-ben jelent meg az első kiadás. Egy közel 3800 éves, óegyiptomi elbeszélő költeményt vett alapul művének felépítéséhez, s ezt formálta át, egészítette ki az abban a korban fennálló birodalmak legapróbb részletekbe menő tanulmányozásával. A végeredményen jól látszik ez az alaposság; a legnagyobb természetességgel jelenik meg Egyiptom, Babilónia, Szíria, Kréta és más országok mindennapjainak bemutatása a főhős utazásai során. Szinuhe, a fáraó egykori orvosa mindig is vágyott az otthon nyugodt melegére, hogy megállapodhasson, családot alapítson, de erre végül nem került sor; haláláig száműzetésben kellett élnie.

vwv

Egy aprócska nádcsónakot vitt magával a Nílus, melyben egy balszerencsés, ám élni akaró csecsemő utazott. Egy gyermektelen asszony talált rá, kinek férje a köztiszteletben álló orvos, Szenmut volt. Szenmut mindenre megtanította nevelt fiát, aki rendkívül ügyes kézzel végezte el a bonyolult orvosi beavatkozásokat is, így az szép jövő reményével kezdett beépülni az ókori világ nyüzsgő metropoliszának, Thébának társadalmi elitjébe. A balszerencse azonban ismét utolérte; végzetesen belebolondult egy Nefernefernefer nevű nőbe, aki vagyonára a csábítás fortélyaival tett szert. A szépség a végsőkig kizsigerelte Szinuhe lelkét, és minden vagyonát kicsalta tőle, de nem érte be ennyivel. Egyiptomi szokás szerint a szülők számára sírhelyet kellett vásárolni a Holtak Városában, hogy azok haláluk után zavartalanul éljenek tovább az örökkévalóságban. Ezt a sírhelyet, s ezzel becsületének utolsó morzsáját is elvesztegette a reménytelenül szerelmes ifjú, akinek ezek után menekülnie kellett Théba városából, hiszen elkövette a legnagyobb gyalázatot. Története azonban csak itt kezdődik igazán; hosszú élete alatt gazdagság, újabb szerelmek, árulások és egy szolgáló igaz barátsága jutott osztályrészéül. Az akkor ismert világ jelentős részét bejárta, időnként letelepedett, de szíve mindig visszahúzott Thébába, amelyet igazi otthonaként szeretett.

Az egyes szám első személyű elbeszélési mód betekintést enged főhősünk legbelsőbb gondolataiba, világnézetébe. A tudomány embere ő, aki orvosként olyannak látja a fáraókat, mint amilyen szemmel napjainkban tekintünk vissza rájuk. Ennek ellenére mélyen hívő ember, ahogyan bárki más abban a rég letűnt korban. Minden egyes mondatából árad az életigenlés és az erőteljes emberszeretet, amelyet a számtalan negatív tapasztalata és a tragédiák sora sem képes elapasztani benne. Pontosan tudja, mi jár mások fejében, de sokszor képtelen megérzéseire hallgatni, mert mégiscsak esendő ember, akit egy csábos tekintettel vagy egy bajba jutott kiáltással bármikor le lehet téríteni a biztonságos ösvényről.  A cselekményt pátosztól mentesen, már-már zavarba ejtően részletes ábrázolásmóddal meséli el nekünk, amely még átélhetőbbé, még hitelesebbé teszi számunkra az epizódokat. Amitől azonban egyértelműen letehetetlenné válik a regény, az a finom irónia beleszövése a realista stílusba. Nem egyszer kaptam azon magam, hogy tíz-húsz oldalon keresztül folyamatosan vigyorgok, holott egyetlen, klasszikus értelemben vett „poén” sem hangzott el a szereplők szájából, ami nem kis teljesítmény.

wv

Nem sokat váratott magára a filmadaptáció sem. 1954-ben, tehát pár évvel a regény első megjelenése után a magyar származású Michael Curtiz rendezésében készült el a Twentieth Century Fox produkciója, a Szinuhe (eredeti címén: The Egyptian). A monumentális film sok ponton híven követi a regény cselekményét, ám nem képes átadni annak lehengerlő elbeszélő stílusát, ezért a megtekintése mellett mindenképp javaslom a könyv elolvasását is. Magyar nyelven Gombár Endre kiváló fordításában jelent meg, immár tizedik alkalommal, 2018-ban.

Bozó Katalin

 

A könyv megvásárolható a Európa kiadó webshopjában:

vwv

Comments powered by CComment